2022-08-12, penktadienis, 19:46.     Šiandien Nemakščiuose saulė teka 06:01, leidžiasi 21:10, dienos ilgumas 15:8.

Žygis piliakalnių metams paminėti

2017-02-27, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Žygis piliakalnių metams paminėti

2017-ieji Lietuvoje paskelbti  Lietuvių kalbos kultūros, Tautinio kostiumo ir net Piliakalnių metais. Tad renginių  šioms progoms paminėti tikrai netrūks.

 


   Paskutinį vasario savaitgalį vieni turbūt skubėjo į Vilniaus knygų mugę, o gal  net iš vakaro sudalyvavę Nacionalinio diktanto konkurse, kiti į dviračių ir pėsčiųjų žygius.

 


   Paminėdamas Piliakalnių metus, Dubysos regioninis parkas visus norinčius pakvietė į pėsčiųjų žygį po Balčios hidrografinį draustinį. Nemakščių miestelis jau turbūt senokai nematė tiek automobilių ir keliautojų iš visos Lietuvos: Raseinių, Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Joniškio, Alytaus, Ežerėlio, Kelmės, Jonavos. Prie keliautojų būrio prisijungė ir miestelio šeimininkai Martyno Mažvydo gimnazijos neformalaus vaikų švietimo būrelio „Galvok žaliai“ nariai. Po registracijos prie starto linijos stojo 164 žygeiviai ir trys nuostabaus grožio šunys: Rio, Koko ir Toru. Prieš leidžiantis į kelionę, kiekvienas dalyvis gavo po mažą užduotėlę- lapelį su nuorodą, kur ieškoti paslėpto lobio. Visoje 19 kilometrų ilgio  trąsoje ties 24 objektais buvo galima rastį „saldų lobį“.

 


   Po trumpo instruktažo žygeiviai pajudėjo link išradėjo, aštuonratės transporto priemonės sukūrėjo Pšemislo Neveravičiaus  gimtinės. Ties kiekvienu įdomesniu objektu žygio vadas, Dubysos regioninio parko vyr. ekologas Vaidas Greičius, pateikdavo ne tik istorinius faktus, skaičius ar datas, bet ir papasakodavo smagių istorijų, remdamasis lietuvių liaudies tautosaka, mitais ir legendomis. Kelionė tęsėsi aplankant Julinų dvaro liepų alėją, Pšemislo Neveravičiaus  uosį. Pirmasis aplankytas piliakalnis, į kurį teko kopti- Pužų. Nors piliakalnis ir nėra aukštas, bet esant tokioms oro sąlygoms, šlapiam sniegui, patęžusiam purvui, vietomis ir ledui, kopti buvo nelengva.

 


     Taip linksmai bekeliaujant, lobių beieškant, gaudant įspūdingus foto kadrus, buvo pasiektas ir Milžavėnų piliakalnis (čia stovėjusi Milžavos pilis, kuri 1385-1386 minima kaip piliavietė). Piliakalnio viršuje žygeivių laukė atokvėpio valandėlė ir ekologo Vaido virta arbata, kurios recepto jis niekam neišduoda.

 


    Bendra visos grupės fotografija, šviečiant jau beveik pavasarinei saulei ir kelionė namo.

 


Grįžtant praėjome Paežerio ežerą. Kaip žygio vedlys Vaidas pasakojo, jei aukštaičiams pasakytume, kad tai ežeras, jie gardžiai nusijuoktų. Bet turime, ką turime. Paežerio kaime aplankėme Švč. Trejybės  veikiančią koplytėlę, kuri matoma nuo automagistralės Vilnius-Klaipėda. Nuo koplytėlės ranka pasiekimas ir Nemakščių miestelis. Kas norėjo užėjo apžiūrėti bažnyčios, tačiau keliautojus labiau domino Nemakščių lurdas, kurį 2008 metais buvusios bažnyčios vietoje pastatė klebonas S. Šlepavičius padedamas parapijiečių.

 


Ir žygio „vinis“ finišas aštuonračio muziejuky. Čia visus svetingai pasitiko muziejuko šeimininkas Leonas Tamulevičius. Pasveikinęs visus gyvus ir sveikus, įveikus trąsą, patarė pasidalinti į dvi grupes: vieniems eiti apžiūrinėti ekspozicijos, kitiems į kino salę, pažiūrėti nemakštiškio Roberto Verbos dokumentinio filmo „Šimtamečių godos“. Nors filmas sukurtas 1969 metais, bet ne vieną ir pravirkdė ir prajuokino iki ašarų.

 


Tos 6 valandos pralėkė nepastebimai, nueita 19 kilometrų arba kaip kažkas išmatavo 26 tūks. Žingsnių, patirta tiek malonių emocijų, prigerta paskutinių kalendorinės žiemos dienų tyro oro.

 


    Vėlyvi pietūs pas svetinguosius „Lekavos“ kavinės šeimininkus Dalią ir Žydrūną Vitkauskus. Tąkart valgėme kugelį, tačiau nuolatiniai žygio dalyviai negali pamiršti ir šioje kavinėje verdamos nepaprasto gardumo košės.

 


     Žygio organizatoriai už pagalbą dėkingi Valentui Bertašiui, Nemakščių Švč. Trejybės parapijos klebonui Arūnui Bladžiui, už pasidalintas nuotraukas Vaivai Naciuvienei, Audrai Povilaitytei, Kęstučiui Baniui.

 

 

                                            Lina Kleišmantienė
 


 

Contact formŠios dienos vardadieniai