2022-08-12, penktadienis, 17:22.     Šiandien Nemakščiuose saulė teka 06:01, leidžiasi 21:10, dienos ilgumas 15:8.

Ugnys Molavėnų piliakalnių komplekse (1)

2019-09-25, Audrius Noreika
Ugnys Molavėnų piliakalnių komplekse

Rugsėjo 22 dieną RRKC Nemakščiuose pakvietė minėti mums visiems svarbią datą – Rudens lygiadienio – Baltų vienybės dieną. Renginys vyko istorinėje, unikalioje, dar visos paslapties neatskleidusioje, bet praeityje buvusioje reikšmingoje vietoje – Molavėnų piliakalnių komplekse.

 

Kultūros renginių organizatorė Lina Andriulienė pasakojo apie pagrindines baltų tradicijas, apie stichijų – ugnies, žemės, vandens ir oro – reikšmę. Šventės dalyviai žengė pro vartus ir šlakstėsi vandeniu – tai apsivalymo ritualas. Vanduo senosiose apeigose buvo gerbiamas ir įprasminamas kaip šventa galia. Ugnies deivei Gabijai kiekvienas paaukojo po saują grūdų. Ant piliakalnio suliepsnojo vienybės laužas, kurį įžiebė meras Andrius Bautronis ir seniūnas Remigijus Laugalis. Visais laikais ugnies sąšauka kvietė vienytis – ginti savo žemes, savastį: kalbą, gyvenimo būdą, gyvastį. Baltai išgyveno, nes jų stiprybė buvo vienybėje ir tikėjime, kur jie bebūtų gimtinėje ar tremtyje.

 

Malonu, kad šiame renginyje kartu su nemakštiškiais buvo meras Andrius Bautronis ir savo žodžiais parėmė susiėjimo ant piliakalnio prasmę. Kalbėjo tarybos narys Alfredas Bardauskas.

 

Bibliotekininkė Aušra Užmedzkienė priminė baltų istoriją, kalbų giminystę. Juk kalba yra tikroji tautos gyvybės arterija. „Sunaikink kalbą – sunaikinsi dangaus saulę, sujauksi pasaulio tvarką, atimsi gyvybę ir garbę“. Taip rašė Mikalojus Daukša.

 

Vakaro metu skambėjo lyriškos, labai nuoširdžios dainos, kurias atliko Nemakščių Martyno Mažvydo gimnazijos moksleiviai (vad. Vaida Baltrušaitienė), Gylių kaimo bendruomenės vokalinis ansamblis (vad. Juozapas Juščius), Marijampolės kultūros centro modernaus folkloro grupė „Balti vėjai“ (vad. Artūras Petraška).

 

Pasivaišinę gardžia Daivos ir Leono Žyvatkauskų virta sriuba, žmonės, nors ir vėlyvą, žvarbų vakarą, šnekučiavosi ir neskubėjo skirstytis į namus.

 

Ačiū tariame šventės rėmėjams: Nemakščių seniūnui Remigijui  Laugaliui, Vytautui Tautkevičiui, Daivai ir Leonui Žyvatkauskams, Sauliui Lušai.

 

Teksto autorė:

Raseinių MMVB Nemakščių filialo vyresn. bibliotekininkė Aušra Užmedzkienė

Teksto nuotraukos Linos Radžienės

Contact form

 

kiogel miogel 2019-09-25 10:21:55 IP: 188.69.208.157

Tai krikščionys, tai tai pagonys, tai apie Mariją keliais einam, tai deivę Mildą su dievu Pizium garbinam...Šios dienos vardadieniai