2022-07-05, antradienis, 22:21.     Šiandien Nemakščiuose saulė teka 05:01, leidžiasi 22:09, dienos ilgumas 17:7.

Meras Andrius Bautronis apie švietimo tinklo pertvarką Raseinių rajone (3)

Meras Andrius Bautronis apie švietimo tinklo pertvarką Raseinių rajone

Švietimo tinklo pertvarką Raseinių rajone lydėjo daugybė sprendimų ir diskusijų. Ir toliau netylant diskusijoms šiuo klausimu, nors švietimo įstaigų pertvarka Raseinių rajone pagaliau baigta, Raseinių rajono savivaldybės meras Andrius Bautronis įsitikinęs, jog priimti sprendimai – žingsnis kokybiškesnio mokymosi ir efektyvesnio valdymo link.

 


Mokyklų likvidavimo klausimas yra vienas skaudžiausių visoms bendruomenėms, tačiau atsižvelgiant į mokinių skaičiaus mažėjimo tendenciją, jis – neišvengiamas. Pasak Savivaldybės mero A. Bautronio, mokyklų reforma siekiama gerinti ugdymo kokybę, skatinti racionalų lėšų įsisavinimą ir efektyvų žmogiškųjų išteklių panaudojimą. Suprantama, kad gyventojams skaudu matyti pamažu likviduojamas dar visai neseniai renovuotas mokyklas, tačiau reikia kaltinti ne tuos, kurie ėmėsi švietimo reformos, o tuos, kurie matydami mokinių mažėjimą mažosiose mokyklose investavo į jau dabar uždaromas mokyklas. 

 

Pagal buvusį tinklą ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšų skaičiuojamą metodiką, Raseinių rajono švietimo tinklas nuolat išgyveno lėšų stygių. Norint išlaikyti švietimo aparatą, lėšas tekdavo perskirstyti mažinant kitų įstaigų finansavimą. Klaidinga manyti, kad švietimas išlaiko daugelį sričių, nes yra priešingai. Jeigu perspektyvoje pavyks sutaupyti, tai visos lėšos ir liks rajono švietimo sistemai – ugdomajai aplinkai gerinti bei mokymo priemonėms. Vis dar tebevyksta intensyvios diskusijos su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siekiant, kad Raseinių rajonui būtų palikta visa lėšų dalis, kuri buvo numatyta rajonui dar prieš tinklo pertvarką. Klausimas, kur geresnė kokybė, – ar didesnėje mokykloje, pritraukiančioje ir gerų savo dalyko mokytojų, turinčią laboratorijas, priemones gamtamoksliniams tyrimams atlikti, būrelių gausesnę ir įvairesnę pasiūlą po pamokų, ar mokykloje, kurioje mokosi keliasdešimt vaikų, – turbūt tik retorinis.

 

Mero įsitikinimu, ateinantis rugsėjis bus tikrai kitoks mūsų rajone – sutvarkytas ugdymo įstaigų tinklas, išplėstas ikimokyklinis ugdymas. Nuo rugsėjo 1-osios atidaromos dvi papildomos ikimokyklinio ugdymo grupės Raseinių mieste, po grupę „Liepaitės“ ir „Saulutės“ darželiuose. Viktoro Petkaus pagrindinėje mokykloje steigiamos dvi priešmokyklinio ugdymo grupės. Girkalnio pagrindinėje mokykloje pradės veikti priešmokyklinio ugdymo grupė, o darželio grupės persikels į naujai sutvarkytas mokyklos patalpas – pagaliau ugdymas vyks viename pastate. 

 

Raseiniai – pavyzdys kitoms savivaldybėms, teigia Dr. Barbara Stankėvič, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ministro patarėja. Pagal Lietuvos švietimo sektoriaus valdymo struktūrą, savivaldybė yra rimtas šio sektoriaus dalininkas, nes dėl tam tikrų švietimo veiklų ir paslaugų decentralizavimo savivaldybės priimami sprendimai tiesiogiai turi įtakos mokyklos kokybei ir mokinio sėkmei. Švietimo įstaigų pertvarkos visuomet sulaukia prieštaringų vertinimų, nes mokykla – tai įstaiga arčiausiai namų, dažnai regione vienintelis kultūros židinys, kuris susieja bendruomenę jutiminiais ir bendrystės ryšiais, todėl pertvarkos procesą neretai lydi emocijos. Tačiau, esant tvariam pasiūlymui, įvertinant kiekvieno vaiko, mokytojų ir mokyklos perspektyvą, būtina priiminėti sprendimus, kurie prisidėtų prie švietimo pažangos ir kokybės užtikrinimo regione tiek trumpalaikėje, tiek ilgalaikėje perspektyvoje. Tokius tikslus nusimatė Raseinių rajono savivaldybė, tarėsi su bendruomenėmis, dėliojo alternatyvas, priėmė nelengvus, bet būtinus dabarčiai ir ateičiai sprendimus. Vienos savivaldybės jau priėmė sprendimus dėl tinklo pokyčių, kitos dar priiminėja.

 

Raseinių savivaldybės priimti sprendimai nuteikia optimistiškai, Savivaldybėje nėra jungtinių klasių 5–10 klasių grupėje ir toliau nuo rugsėjo 1 d. jų neturėtų būti. Be to, mokyklos, turinčios mažą mokinių skaičių, jungiamos prie didesnių mokyklų, dėl ko sumažės valdymo išlaidos, kurias būtų galima tikslingiau panaudoti ugdymo procesui. Kai kuriose pertvarkomose mokyklose liks pradinio ugdymo skyriai, tie skyrių mokiniai turėtų būti vežami į pagrindinėje mokykloje vykstančias šventes, sporto ir kitus renginius. Nors mokinius reikės vežioti, tikimės, kad pagerės ir ugdymo kokybė. Savivaldybė konsultavosi su ministerija dėl tinklo pertvarkos, žengė svarbius žingsnius, kurie gali būti multiplikuojami ir kitose panašaus dydžio ir socialinio konteksto savivaldybėse. Raseinių ir dar kelių savivaldybių pagrindu projektuojame skatinimo sistemą tinklo pertvarkai siekiant mokinių gerovės ir ugdymo kokybės užtikrinimo, modeliuodami finansinius ir ugdymo kokybės mechanizmus, kuriuos siekiame išbandyti kartu su pilotinėmis savivaldybėmis.

 

Contact form

 

Mama 2020-05-05 19:37:48 IP: 85.206.120.36

Kai pakvipo artėjantis teismas, tai dabar visur pradėjo savo nuomonę piršti, koks jis ale protingas sunaikinęs mokyklas ir padaręs gerą išsiųsdamas kaimo vaikus kelis dešimt kilometrų. Gina savo kailį viešai ir koks jis pagirtinas kitų valdžios atstovų. O kur žmogiškumas? Jo nėr-tai tik marionetė, šokanti pagal dūdelę. Nesvarbu ar laimės, ar pralaimės, bet bendruomenės šaunuolės, parodė, kad yra žmonių, mylinčių kaimo vaiką. O aš palinkėsiu, kad pas tokius žmones niekada ir nekrykštautų savas vaikas. Dievas buvo teisus.

 

Rask skirtumą 2020-05-05 19:31:16 IP: 78.58.40.112

,,Buratinas „besmegenis, patiklus kvailelis su trumpomis mintimis“, bet ryžtingas, smalsus, mėgstantis nuotykius, pasižymintis altruizmu. Pagrindinis jo atributas – auksinis raktelis." (iš Wikipedijos)

 

Jūratė 2020-05-05 11:05:20 IP: 78.60.79.13

O priešmokyklinio ugdymo vaikus vežioti, kai darželis vykdo priešmokyklinį ugdymą (po švietimo įstaigų pertvarkos rajone) - irgi taupymas?Šios dienos vardadieniai